Ajax met één been in voorronde Champions League
26 april 2006
Ajax staat met één been in de voorronde van de Champions League. De Amsterdamse ploeg won thuis het eerste duel in de eindstrijd van de play-offs met 2-0 van FC Groningen. Bij beide goals werd de geplaagde oefenmeester Danny Blind in de feestvreugde opgezocht. De coach vocht vooral bij de snelle 1-0 van Markus Rosenberg zichtbaar tegen zijn tranen.
Al in de negende minuut schoot Rosenberg de Ajacieden op voorsprong. De Zweed kreeg de bal voor zijn voeten na een mislukte voorzet van Nourdin Boukhari en mikte via twee pogingen de bal achter doelman Bas Roorda. Vlak voor het ereterras met daarop het hele bestuur van Ajax vormden trainer en spelers een geheel.
Ajax speelde ook na de openingstreffer als een ploeg. Zonder Hedwiges Maduro, Mauro Rosales, Zdenek Grygera, Steven Pienaar en Hatem Trabelsi hadden de Amsterdammers het betere van het spel. Groningen, dat een ronde eerder verantwoordelijk was voor de uitschakeling van AZ, was wel bij vlagen gevaarlijk. Zo was Danny Buijs in de zeventiende minuut dichtbij de gelijkmaker. Ajax kwam echter geen enkele keer echt in de problemen.
De mannen van Blind creëerden meer kansen, al waren het er niet veel. De ijverige Boukhari zette Rosenberg en Klaas-Jan Huntelaar vrij, maar beiden misten. Boukhari en opnieuw Huntelaar misten vervolgens ook goede kansen op een tweede treffer. De 2-0 van Angelos Charisteas in de 69e minuut van het duel was knap voorbereid door wederom Boukhari, die weer in genade aangenomen is in De Arena.
Vlak na de 2-0 had de Marokkaan echter met een donkerrode kaart het veld moeten verlaten. De middenvelder ging met twee gestrekte benen door op Buijs, die over het algemeen de duels ook niet schuwt. Buijs had beide benen kunnen breken. Boukhari, die eerder in het duel ook al een aantal Groningen-spelers een kaart probeerde aan te naaien, kwam eraf met slechts een gele kaart.
Wel besloot Blind in te grijpen door de speler bijna direct te wisselen. Boukhari kreeg een daverend applaus van de supporters van Ajax. Buiten zijn vervelende gedrag was hij namelijk weer zeer belangrijk voor de Amsterdammers. In de slotfase hadden de voor Rosenberg en Boukhari ingevallen Ryan Babel en Wesley Sneijder nog grote mogelijkheden om de Amsterdammers op een 3-0 voorsprong te zetten, maar zo'n grote marge was de ploeg van Blind niet opnieuw gegund.
Spelers en fans lieten tijdens het duel duidelijk merken dat Blind volgend seizoen gewoon trainer van Ajax moet zijn. 'Danny Blind, wie kent 'm niet? Danny Blind, Danny Blind is een echte Ajacied', zong de fanatieke aanhang op de F-side in koor. 'Liever Blind dan het bestuur', namen de supporters stelling. De spelers vierden beide treffers in de armen van hun trainer. "Danny is een hele goede trainer", aldus topscorer Huntelaar na afloop van de wedstrijd tegenover AT5.
Men liet er woensdagavond dan ook geen misverstand over bestaan. Eendrachtig maakten spelers en fans duidelijk dat zij ook volgend seizoen verder willen met trainer Blind. Vanaf het ereterras van de met ruim veertigduizend toeschouwers goedbezette Arena konden de bestuursleden van Ajax alleen maar constateren dat Blind bij het publiek en de spelers absoluut niet ter discussie staat.
De spelers vinden het maar niets dat de bestuursleden van Ajax niet gewoon verklaren dat Blind ook volgend seizoen voor de groep staat. Ze beschouwen het als slecht voor de rust rond de ploeg dat de leiding pas na de bekerfinale tegen PSV op 7 mei een beslissing over de technische staf neemt. Woensdagochtend schreef De Telegraaf dat het doek voor Blind vandaag of morgen definitief zou gaan vallen. Volgens de krant wil de clubleiding een andere koers inslaan en voortijdig met de trainer stoppen.
Na de wedstrijd werden in De Arena de Marco van Basten Trofee en de Rinus Michels Trofee uitgereikt voor respectievelijk het Talent van het Jaar en de Speler van het Jaar. Talent werden er twee: Thomas Vermaelen en Urby Emanuelson. Vermaelen maakte een goede ontwikkeling door na een jaar verhuurd te zijn geweest aan RKC Waalwijk. De Belg groeide dit seizoen uit tot een vaste waarde in het eerste elftal.
Speler van het Jaar werd Huntelaar. De spits was ervoor verantwoordelijk dat dit seizoen nog eens met ruime cijfers (6-0) gewonnen werd. Hij scoorde vier keer tegen Sparta en drie keer tegen RBC Roosendaal. Overigens heeft Ajax door de 2-0 overwinning op Groningen een goede uitgangspositie voor een plaats in de voorronde van de Champions League. Volgende week, op 3 mei, is de return in de Euroborg.
AJAX - FC GRONINGEN
9. Rosenberg 1-0
69. Charisteas 2-0
Scheidsrechter
Jan Wegereef
Kaarten
Geel: Boukhari (Ajax), Matthijs, Sankoh, Buijs (FC Groningen)
Opstelling Ajax: Stekelenburg; Boakye, Heitinga, Vermaelen, Emanuelson; Galásek, Lindenbergh, Boukhari (73. Sneijder); Charisteas, Huntelaar, Rosenberg (60. Babel).
Opstelling FC Groningen: Roorda; Silva, Luirink, Sankoh, Van der Linden; Matthijs, Fledderus (63. Van de Laak), Lindgren; Buijs, Nevland (80. Levchenko), Cornelisse (64. Salmon).
terug
|