Nieuws
Wedstrijden
Forum
Selectie
De Toekomst
Columns
Analyse
Links


Ajax lijdt pijnlijke nederlaag bij Sparta
26 november 2006

Ajax heeft zondagmiddag de competitiewedstrijd tegen Sparta Rotterdam met 3-0 verloren. Daardoor verliezen de Amsterdammers de aansluiting met koploper PSV. Na de afgang bij Sparta is het verschil inmiddels opgelopen tot zes punten in het voordeel van de kampioen uit Eindhoven. PSV heeft 37 punten, Ajax 31.

Misschien nog wel erger dan de achterstand op PSV is de vormcrisis waarin Ajax is beland. Na een serie van elf gewonnen duels op rij krijgen de Amsterdammers de laatste weken nauwelijks meer kansen. Logisch resultaat van het gebrek aan mogelijkheden is het ene winstpuntje dat Ajax in de laatste drie competitieduels bij elkaar sprokkelde. De bekerwinnaar maakte in de laatste vier duels slechts één doelpunt. Bovendien is ook het spel van Ajax sinds de nederlaag tegen PSV zeer matig, zowel in de competitie als in de UEFA Cup.

Daardoor zijn de frustraties bij Ajax de afgelopen dagen hoog opgelopen, zo bleek inmiddels in meerdere opzichten. Kenneth Perez schold vorige week tijdens de thuiswedstrijd tegen FC Twente grensrechter Nicky Siebert uit voor 'kankerneger'. De Deen excuseerde zich voor zijn schandalige gedrag en mocht tegen Sparta van trainer Henk ten Cate verrassend genoeg in de basis beginnen.

Niet Perez, maar Wesley Sneijder verloor zijn beheersing toen hij in de dertiende minuut onderuit werd gehaald door Spartaan Jeffrey Vlug. De middenvelder kreeg eerst een gele kaart van scheidsrechter Ruud Bossen omdat hij te nadrukkelijk verhaal ging halen bij zijn tegenstander. Sneijder gaf Vlug een ferme duw en kreeg daarvoor geel. Hij ontving vervolgens de rode kaart omdat hij te hevig protesteerde bij de arbiter. Sneijder beet Bossen een verwensing toe, waarna de leidsman onverbiddelijk was. Woedend verliet de Ajacied het veld. Met de stommiteit dupeerde Sneijder zijn ploeg behoorlijk, omdat Ajax in de resterende 77 minuten met tien man verder moest spelen.

Scheidsrechter Ruud Bossen stuurt Wesley Sneijder van het veld

Twintig minuten na het wegzenden van Sneijder kwam Ajax op achterstand. Yuri Rose kopte een uitstekende voorzet van Edwin van Bueren langs doelman Maarten Stekelenburg: 1-0. Daardoor keek Ajax na 45 minuten spelen tegen een achterstand aan, waardoor de frustraties aan Amsterdamse kant nog groter werden. Zo wond Ten Cate zich tijdens de rust zo op over de verwijdering van Sneijder dat hij naar de tribune werd verwezen wegens aanmerkingen op de leiding.

Ajax verloor de hoop op een inhaalrace toen de gelouterde Gabri in de zestigste minuut opzichtig in de fout ging. De middenvelder verdedigde zo slecht uit dat Johnny Heitinga Spartaan Rachid Bouaouzan alleen met een overtreding het scoren kon beletten. Bossen wees terecht naar de strafschopstip. Heitinga mocht van geluk spreken dat de arbiter geen gele kaart trok. De rechtsback had namelijk al een prent op zak. Sjaak Polak benutte de strafschop onberispelijk.

Op weg naar de derde competitiezege op rij maakte Sparta in de slotfase dankbaar van de gelegenheid gebruik om Ajax nog erger te vernederen. Invaller Haris Medunjanin werkte een vrije trap prachtig langs doelman Stekelenburg. Pas zes minuten later mochten de tien overgebleven spelers van Ajax het speelveld van Het Kasteel verlaten. Ze deden dat met het schaamrood op de kaken. Het zelfvertrouwen van de Ajacieden lijkt volledig te zijn weggevaagd nu ook het duel met Sparta niet gewonnen kon worden. De frustratie bij de spelers van Ajax was na afloop duidelijk zichtbaar.

"We wilden Ajax na een zware Europese wedstrijd pijn doen en dat is gelukt", zei Sparta-coach Wiljan Vloet na afloop. "Ik heb altijd geloofd in dit Sparta. Maar de competitie was nog geen twee wedstrijden oud of de spelers en ik waren al afgeschreven. Ik heb echter altijd de rust gehouden. Ik wil maar één ding en dat is met Sparta in de Eredivisie blijven."

Volgende week zondag speelt Ajax thuis in De Arena tegen Willem II. Eerst staat nog een duel in de UEFA Cup op de agenda, want aanstaande donderdag komt het Spaanse Espanyol naar Amsterdam.

SPARTA ROTTERDAM - AJAX
35. Rose 1-0
60. Polak (strafschop) 2-0
84. Medunjanin 3-0

Scheidsrechter
Ruud Bossen

Kaarten
Rood: 13. Sneijder (Ajax, beledigen scheidsrechter)
46. Ten Cate (Ajax, aanmerkingen op leiding)
Geel: Sneijder, Grygera, Heitinga, Gabri, Vermaelen (Ajax), Cvetkov (Sparta)

Opstelling Sparta: Terol; De Roover, Olfers, Schenkel, Polak; Van Bueren (46. Medunjanin), Obodai, Rose; Vlug (68. Oost), Cvetkov (77. Anastasiou), Bouaouzan.

Opstelling Ajax: Stekelenburg; Heitinga, Stam (46. Vermaelen), Grygera, Emanuelson; Gabri (63. Ogararu), Sneijder, Lindenbergh; De Mul, Huntelaar, Perez (46. Mitea).

Bijzonderheden

* Ajax leed de zwaarste nederlaag bij Sparta sinds het seizoen 2000-2001. Destijds verloren de Amsterdammers eveneens met 3-0 op Het Kasteel.
* Na het wegsturen van Henk ten Cate nam oud-Spartaan Alfons Groenendijk op de trainersbank van Ajax de honneurs waar.

terug


Home

terug


De redactie van Ajax Online kent de in actie gekomen Ajacieden de volgende cijfers toe:
Basis
Stekelenburg 5
Heitinga 5
Stam 6
Grygera 5
Emanuelson 6
Gabri 4
Lindenbergh 5
Sneijder -
De Mul 5
Huntelaar 4
Perez 5
Invallers
Vermaelen 5
Mitea 5
Ogararu 6

© Ajax Online 2001-2006  -  info@ajaxonline.org  -  Adverteren  -  Design door Ben van der Eijk  -  Partner: Ajax.Headliner.nl