Nieuws
Wedstrijden
Forum
Selectie
De Toekomst
Columns
Analyse
Links


Ajax geeft PSV een ongelooflijke oorwassing: 1-5
18 maart 2007

Ajax heeft concurrent PSV in Eindhoven een ongenadig hard pak slaag gegeven. De Amsterdammers zegevierden in het Philips Stadion met 1-5. Ajax overklaste PSV negentig minuten lang en liet de landskampioen alle hoeken van het veld zien. Klaas-Jan Huntelaar (2x), Wesley Sneijder, Gabri en de man om wie zoveel te doen was, Kenneth Perez, zorgden voor de Amsterdamse treffers.

Op de dag waarop Ajax zijn 107e verjaardag viert, zorgden de spelers voor het enige passende cadeau. PSV had zondag de strijd om de landstitel kunnen beslissen, maar in plaats daarvan ligt de competitie plotseling weer helemaal open. Het gat tussen PSV en Ajax bedraagt nu nog maar vijf punten in het voordeel van de club uit Eindhoven. De laatste vijf duels heeft Ajax een aanmerkelijk eenvoudiger programma dan PSV, waardoor er ineens weer van alles mogelijk is.

Trainer Henk ten Cate liet zijn ploeg ook uit bij PSV aantreden in een 4-4-2-formatie. Aanvoerder Jaap Stam, die hersteld is van zijn hamstringblessure, keerde terug in het centrum van de defensie. Ryan Babel en topscorer Huntelaar vormden samen het spitsenduo. Dat leidde al snel tot kansen voor Ajax. In de achtste minuut schoot Babel over na een foutje van de zwak spelende PSV-verdediger Manuel Da Costa.

Het begin van het duel kenmerkte zich door een felle strijd. Het ging er bij vlagen hard aan toe. Zo werden de Ajacieden Zdenek Grygera en Johnny Heitinga al vroeg in de wedstrijd door scheidsrechter Eric Braamhaar op de bon geslingerd. Ajax liet zich echter ook voetballend gelden. De ploeg wist dat het in Eindhoven knokte voor zijn laatste kans en greep deze strohalm met beide handen aan. Vanaf het eerste fluitsignaal was de ploeg van Ten Cate veel sterker, feller en beter dan de regerend kampioen.

Na ruim een kwartier spelen opende Klaas-Jan Huntelaar de score: 0-1 (Foto: Telegraaf.nl)

Het was dan ook volledig terecht dat Huntelaar zijn ploeg na een dik kwartier op voorsprong zette. De spits benutte de ruimte die hem door Carlos Salcido gegund werd en kopte een hoekschop van Sneijder feilloos in: 0-1. Huntelaar en Babel toonden zich ook in het vervolg een ware plaag voor de defensie van PSV. Zo won Huntelaar bijna alle duels van zijn directe tegenstander Da Costa. Ook de geldingsdrang van Babel was volop aanwezig.

Toch stond na ruim een half uur een grote kans voor PSV. Middenvelder Edison Méndez stuitte na voorbereidend werk van Phillip Cocu echter op Ajax-keeper Maarten Stekelenburg. Luttele minuten later redde de zeer attente sluitpost opnieuw bekwaam na een kopbal van Cocu. Een schot van Méndez vloog even later voorlangs. De druk van PSV hield nog even aan, want in de 37e minuut raakte Eduardo Alcides de lat na een vrije trap van Jefferson Farfán.

Op slag van rust kon Ajax de voorsprong alsnog verdubbelen. Nadat Edgar Davids eerder al de onderkant van de lat had geraakt met een verwoestende volley, strafte de uitblinkende Sneijder slordig balverlies van Jason Culina keihard af. De middenvelder krulde de bal vanaf de rand van het strafschopgebied met een onwaarschijnlijke knal in de kruising: 0-2.

De thuisclub had duidelijk last van het ontbreken van vaste waarden als Alex, Arouna Koné en Jan Kromkamp. Ajax had het middenveld in handen, mede dankzij Heitinga die ervoor zorgde dat PSV niet kon opbouwen. Ook de chemie tussen Huntelaar en Sneijder was opvallend te noemen. De twee Ajacieden, waarvan eerder nog werd beweerd dat zij moeizaam samenspelen, vonden elkaar blindelings.

Wesley Sneijder en Edgar Davids bejubelen de 0-2 (Foto: Telegraaf.nl)

Na rust probeerde PSV-trainer Ronald Koeman het tij te keren door Patrick Kluivert in het veld te brengen voor verdediger Da Costa, maar ook met de oud-Ajacied binnen de lijnen slaagde PSV er niet in om een nederlaag af te wenden. Met een droog schot in de korte hoek op aangeven van Diego Tardelli zorgde Kluivert nog wel voor de 1-2 en daarmee voor zijn eerste doelpunt ooit tegen Ajax.

Enkele minuten na de goal van Kluivert besliste Huntelaar het duel door er 1-3 van te maken voor de bezoekers. Dit betekende de knock-out, want Gabri mocht er even later zelfs met zijn linkerbeen 1-4 van maken. In de slotfase strooide de veelbesproken invaller Perez bovendien nog wat extra zout in de Eindhovense wonden, door de 1-5 binnen te schieten. Eerder had de Deen al de lat geraakt op aangeven van Urby Emanuelson.

Door de zege van Ajax is er ineens weer van alles mogelijk. Natuurlijk is vijf punten nog altijd een royale marge, maar gezien het programma van Ajax en PSV is het zeker niet ondenkbaar dat de Eindhovenaren deze voorsprong nog gaan verspelen. De formatie van Koeman moet immers nog op bezoek bij NAC Breda, NEC en FC Utrecht, terwijl FC Twente en Vitesse nog naar Eindhoven komen.

Ajax daarentegen speelt nog louter duels die in principe drie punten op moeten leveren. Heracles Almelo (thuis), RKC Waalwijk (uit), NAC Breda (thuis), Sparta (thuis) en Willem II (uit) zijn immers allemaal tegenstanders voor wie Ajax - gezien het spel tegen PSV - niet bang hoeft te zijn. Als de Amsterdammers erin slagen om de vijf komende duels te winnen, is de kans groot dat de competitie tot de laatste speeldag spannend zal blijven.

PSV - AJAX
17. Huntelaar 0-1
44. Sneijder 0-2
68. Kluivert 1-2
72. Huntelaar 1-3
73. Gabri 1-4
88. Perez 1-5

Scheidsrechter
Eric Braamhaar

Kaarten
Geel: Grygera, Heitinga, Gabri, Emanuelson (Ajax)

Opstelling PSV: Gomes; Alcides, Da Costa (46. Kluivert), Salcido, Sun (58. Tardelli); Culina, Simons, Méndez, Cocu; Afellay (75. Väyrynen), Farfán.

Opstelling Ajax: Stekelenburg; Ogararu, Stam, Grygera, Emanuelson; Gabri (86. Maduro), Heitinga, Sneijder (70. De Mul), Davids; Huntelaar, Babel (83. Perez).

Bijzonderheden

* Ajax won voor het eerst sinds 23 oktober 1994 in Eindhoven een competitiewedstrijd van PSV. Destijds won Ajax ook overtuigend, met 1-4 door doelpunten van Ronald de Boer, Edgar Davids, Clarence Seedorf en Peter van Vossen.
* Patrick Kluivert werd voor de wedstrijd uitbundig toegejuicht door de meegereisde Amsterdamse supporters. Na zijn treffer koos de spits ervoor om uit respect voor Ajax niet te juichen.

terug

Home

terug


De redactie van Ajax Online kent de in actie gekomen Ajacieden de volgende cijfers toe:
Basis
Stekelenburg 8
Ogararu 7
Stam 7
Grygera 7
Emanuelson 7
Gabri 7
Heitinga 7
Sneijder 8
Davids 8
Huntelaar 8
Babel 8
Invallers
De Mul 7
Perez -
Maduro -

© Ajax Online 2001-2007  -  info@ajaxonline.org  -  Adverteren  -  Design: Ben van der Eijk  -  Partner: Ajax.Headliner.nl