Nieuws
Wedstrijden
Forum
Selectie
De Toekomst
Columns
Foto's
Links


Ajax boekt magere overwinning op NEC
31 oktober 2004

Het lek is nog steeds niet boven bij Ajax. De Amsterdammers boekten tegen NEC voor het eerst sinds 25 september wel weer een Eredivisie-overwinning, maar evenals destijds tegen Roda JC waren de cijfers minimaal: 1-0. Rafael van der Vaart werd in de 24e minuut de matchwinnaar. De spits had echter meer moeten scoren.

De overwinning kwam Ajax toe, al was NEC in de tweede helft een paar keer heel dichtbij de gelijkmaker. Vooral Andrzej Niedzielan zal niet aan de kans willen worden herinnerd, die hij twee minuten voor het slotsignaal kreeg. Doelman Maarten Stekelenburg tikte met een reflex een inzet van Said Boutahar voor de voeten van de Pool, die vanaf zeven meter hard en hoog over het gapende doel poeierde.

Rafael van der Vaart schiet de bal achter NEC-doelman Dennis Gentenaar Het was de beste van vijf mogelijkheden die NEC kreeg om naast Ajax te komen. Eerder was het Boutahar, Rob Wielaert, Romano Denneboom en Edgar Barreto al niet gelukt om Stekelenburg te passeren. Tot opluchting van Ajax, dat ontsnapte aan nieuw puntenverlies na de twee voorgaande nederlagen tegen SC Heerenveen en PSV. De kampioen verdiende die drie punten ook wel, al was de zege weinig overtuigend. Ajax had het betere veldspel, NEC had de agressie. Beide ploegen hadden een handvol fraaie kansen.

Ajax dankt de overwinning aan de goal van Rafael van der Vaart halverwege de eerste helft. Nicolae Mitea stuurde Maxwell weg op de linkerflank, en vanaf de achterlijn bediende de Braziliaan Van der Vaart bij de eerste paal. Met zijn rechter tikte de aanvoerder de bal achter Dennis Gentenaar.

Verder zat er weinig smaak aan Ajax. De Amsterdammers zochten de vleugels, maar Mitea en Mauro Rosales speelden beiden grillig. Zelden kwamen zij tot een geslaagde voorzet. Zij waren niet de enige Ajacieden die verzaakten. Het zegt genoeg dat de teruggekeerde doelman Stekelenburg de uitblinker was, want met zijn reeks fraaie reddingen hielp hij Ajax aan de 1-0 overwinning. Bij absentie van de geblesseerde Tomás Galásek misten de Amsterdammers vooral veel kracht op het middenveld. Vooral na rust werd de middelste linie van Ajax overlopen.

Het Amsterdamse publiek kon de prestatie van hun favorieten slecht waarderen. De supporters begeleidden veel mislukte acties van hun spelers met een fluitconcert. Trainer Ronald Koeman en algemeen directeur Arie van Eijden zijn, getuige de vele spandoeken, ook na het vertrek van technisch directeur Louis van Gaal nog mikpunt van kritiek. De muren van De Arena waren tijdens het duel behangen met teksten als: 'Het begint met ambitie, het eindigt met Koeman', 'Van Eijden, mag Koeman wel vijfde worden?', en 'Louis is een echte Ajacied, hij legt de lat niet lager'.

Ajacied Maxwell in duel met NEC-middenvelder Björn van der Doelen

Ajax klom dankzij de zege naar de vijfde positie op de ranglijst. Van een wederopstanding lijkt allerminst sprake. Daarvoor kent Koeman nog te veel problemen. Zo heeft de geplaagde oefenmeester na het vertrek van Zlatan Ibrahimovic nog steeds niet de beschikking over een sterke centrumspits. Doelpuntenmaker Van der Vaart miste ook tegen NEC te veel kansen.

Daarnaast raakt het geduld van Koeman met Wesley Sonck zo langzamerhand op. De Belg kon tot nu toe als centrumspits en rechtsbuiten niet overtuigen. Ook als schaduwspits maakte hij tegen NEC geen enkele indruk. Opmerkelijk waren zijn woedende gebaren aan het adres van Koeman toen hij na een uur voetballen het veld moest verlaten ten faveure van Anthony Obodai.

"Het is niet anders", verwoordde Koeman na afloop zijn gevoel over het niveau van het Ajax-spel. "Ik ben wel blij dat we hier hebben gewonnen. Natuurlijk willen ook wij sprankelend spelen. Zo ver zijn we nog niet. De enige manier om omhoog te klimmen is veel wedstrijden winnen. Hopelijk hebben we daar vandaag een begin mee gemaakt." NEC-coach Johan Neeskens vond dat zijn ploeg met een nederlaag te weinig kreeg. "We hadden toch zeker een van die vier uitstekende kansen moeten benutten", aldus de oefenmeester.

AJAX - NEC
24. Van der Vaart 1-0

Scheidsrechter
Eric Braamhaar

Kaarten
Geel: Heije (NEC)

Opstelling Ajax: Stekelenburg; Trabelsi, Heitinga, De Jong, Maxwell; Pienaar, Sonck (60. Obodai), Sneijder (70. Aborah); Rosales, Van der Vaart, Mitea (85. Escudé).

Opstelling NEC: Gentenaar; Wielaert, Wisgerhof, Valencia, Leiwakabessy (26. Ebbinge); Denneboom, Van der Doelen (88. Kazlauskas), Heije, Barreto, Tininho (82. Niedzielan); Boutahar.

Bijzonderheden

* Ondanks de overwinning verlieten de Ajacieden na negentig minuten het veld onder een striemend fluitconcert.
* Ajacied Mauro Rosales werd door de Ajax-supporters verkozen tot Ajacied van de Wedstrijd.
* Ajax-talent Daniël de Ridder was door trainer Ronald Koeman gepasseerd en nam plaats op de tribune.
* De foto's bij het wedstrijdverslag zijn afkomstig van respectievelijk de website van De Telegraaf en de site van het Algemeen Dagblad.

terug


Home

terug


© Ajax Online 2001-2005  -  info@ajaxonline.org  -  Adverteren  -  Design door Ben van der Eijk  -  Partner: Ajax.Headliner.nl